Edukacja zdalna-11.05.2020r.
W tym tygodniu zastanowimy się nad rolą, jaką odgrywają w naszym życiu książki. Zachęcamy do wspólnego oglądania i czytanie książek – zwrócenia uwagi na różne ich rodzaje i przydatność w życiu (albumy, atlasy, bajki, przewodniki, poradniki itp.).
Kłótnia książek
Łukasz Bernady
W sobotę w bibliotece zrobił się szum. To kolorowe książki dla dzieci kłóciły się między sobą.
– Ja jestem najciekawsza – przechwalała się historia o piratach. – Opowiadam o niesamowitych przygodach!
– Nieprawda! – odpowiedziała inna. – U mnie można przeczytać informacje o dinozaurach. Dzieci wolą dinozaury niż piratów. – Nie macie racji! – krzyknęła następna. – Najciekawsze są nowe modele aut!
Potem włączyły się też inne książki. Już nikt nikogo nie słuchał. O rozwiązanie poproszono mądrą księgę baśni.
– Zanim odpowiem – rzekła – wykorzystam czar wróżki z bajki i zabiorę was w podróż po naszym miasteczku. Wypowiedziała zaklęcie i okno się uchyliło, a książki wyfrunęły jak ptaki, machając okładkami. Nastał wieczór i w wielu oknach paliły się światła. Książki zaglądały do mieszkań. W jednym dzieci czytały historię przygodową. W drugim dziewczynka siedziała nad stronicami o ciastkach i wypiekach. Jeszcze w innym pan trzymał w rękach powieść. Zajrzały do wielu okien i przekonały się, że ludzi interesują bardzo różne książki. Po powrocie milczały zawstydzone.
– Czytelnicy lubią różne książki – uspokajała księga baśni. – A to oznacza, że każda z nas jest ważna.
– Naprawdę?! – zapytały z niedowierzaniem.
– Tak. Tylko dla kogoś innego.
W poniedziałek rano pierwsza zjawiła się pani bibliotekarka. Wkrótce przybyły również dzieci ze szkoły z wychowawczynią. Gdy się zapisywały do biblioteki, jeden z chłopców powiedział:
– Mieszkam niedaleko. My nie mamy książek. Czy mogę wypożyczyć od razu trzy?
– Oczywiście! A które byś chciał?
– O piratach, o samochodach i… o dinozaurach!
Możemy zadać dziecku pytania nawiązujące do treści opowiadania, np. Jak nazywa się miejsce, w którym były książki?; O co pokłóciły się książki?; Kto pomógł rozwiązać problem?; Co zrobiła księga z bajkami, by pogodzić książki?; Co można robić w bibliotece?; Jak należy zachowywać się w bibliotece?; Jakie ciebie książki najbardziej interesują?
„Plastelinowe czytanki” – zabawa manualna
Dziecko ugniata kawałki plasteliny lub masy solnej, robi z nich wałeczki i stara się nadać im kształt – najpierw liter podawanych przez Rodzica, a następnie kolejnych liter w wymyślonym przez siebie słowie.
Przepis na masę solną:
– 1 szklanka mąki
– 1 szklanka soli
– ok. 0,5 szklanki woda
W misce wymieszaj mąkę z solą, a następnie dodaj wodę i dokładnie wymieszaj. Ugniataj do uzyskania jednolitej gładkiej i elastycznej masy.
„Jesteśmy bohaterami z bajek” – zabawa ruchowa Wypowiadamy nazwę bajkowej postaci, zadaniem dziecka jest ją naśladować. Mogą to być następujący bohaterowie: Wawelski Smok, Kot w Butach, krasnoludki i olbrzymy, wilk itd.