Edukacja zdalna- 04.05.2020r.
Spotykamy się już w miesiącu maju, a dzisiaj 4 maja obchodzimy Święto Strażaka. Pamiętacie na pewno, że co roku z tej okazji odwiedzaliśmy naszych Strażaków, składaliśmy im życzenia, wręczaliśmy kwiaty i Wasze piękne laurki. W tym roku również o nich pamiętamy, jesteśmy wdzięczni za ich trudną i niebezpieczną, ale bardzo potrzebną pracę. Życzymy wszystkim Strażakom zdrowia, sił i odwagi przy wypełnianiu swoich obowiązków.
„Pali się!” – ćwiczenie rozmowy telefonicznej z dyspozytorem
Pytamy dziecko, co należy zrobić, jeżeli zauważy się gdzieś pożar. Przypominamy dziecku, że samo nigdy nie powinno starać się ugasić pożaru! Jak najszybciej trzeba wyjść z płonącego budynku. Jeżeli to możliwe, należy wezwać straż pożarną i przekazać informacje według wzoru: Nazywam się… . Mieszkam przy ulicy… numer… w … Pali się… (co). Przypominamy także numery alarmowe 112 i 998. Jest to również okazja do utrwalenia przez dziecko swojego dokładnego adresu zamieszkania. Następnie ćwiczymy z dzieckiem rozmowę telefoniczną, rodzic wciela się w rolę dyspozytora.
„Wąż strażacki” – zabawy słowami
Wstępem do zabawy jest rozmowa z dzieckiem: Czego strażak używa do gaszenia pożarów? Co wspólnego mają wąż zwierzę i wąż strażacki, dlaczego możemy użyć takiego samego słowa? Jakie znaczenia mają podane wyrazy? Wymieniamy teraz inne przykłady, a dziecko – w miarę możliwości – podaje ich znaczenia:
– zamek (w drzwiach, błyskawiczny, budowla),
– golf (gra, rodzaj swetra, auto),
– granat (broń, kolor, owoc),
– piła (narzędzie, ryba, miasto),
– aparat (urządzenie, na zęby).
Zachęcamy do szukania innych przykładów.
„Trening strażaka” – zabawa ruchowa
Układamy dziecku dowolny tor przeszkód, który dziecko po kolei pokonuje, na przykład:
- przechodzenie pod i nad gumami (sznurkami) rozciągniętymi między krzesłami,
- zabranie lalki przez ramię, jak strażak,
- slalom między wieżami z klocków,
- przejście po sznurku stopa za stopą,
- przejście z książką na głowie,
- przeskoki nad przeszkodą.
Polecamy filmy edukacyjne: Co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru w domu lub w szkole?; „Wzywanie pomocy”. Linki do filmów: https://www.youtube.com/watch?v=OXKCeYIGGUs